Smartfony są dla wielu z nas nieodłącznym elementem życia. Nie ma w tym nic złego, bo w końcu dzięki nim możemy komunikować się ze światem, a także załatwiać sprawy służbowe i prywatne. Jednak wiele osób jest uzależniona od telefonu. Problem ten dotyczy najczęściej dzieci i młodzieży. Jednak coraz częściej zdarza się, że uzależnionymi są osoby dorosłe.
Po czym rozpoznać uzależnienie?
Uzależnienie od telefonu może nie być widoczne na pierwszy rzut oka. Osoba uzależniona zawsze ma telefon przy sobie, nawet podczas spożywania posiłku czy w czasie wizyty w toalecie. Gdy spytamy ją, dlaczego wszędzie zabiera telefon, nie będzie potrafiła tego wyjaśnić. Fonoholizm polega na tym, że ktoś wytworzył silną więź z telefonem i nie wyobraża sobie życia bez niego. Wpływa to na pogorszenie się relacji z ludźmi, lub całkowite wycofanie się z życia towarzyskiego. Z powodu uzależnienia zaniedbuje się obowiązki w szkole lub pracy, żeby mieć więcej czasu na korzystanie z telefonu.
Jak sprawdzić, czy ktoś jest uzależniony?
W łatwy sposób możemy sprawdzić, czy ktoś jest uzależniony. Wystarczy schować takiej osobie telefon i obserwować jej reakcje. Osoba uzależniona bez dostępu do telefonu będzie rozdrażniona, nie usiedzi w miejscu i może być agresywna. Po oddaniu telefonu wszystko wróci do normy. Im wcześniej zauważymy te objawy u siebie lub innych, tym szybciej będziemy mogli leczyć to uzależnienie. Jeśli podejrzewamy, że ktoś jest uzależniony musimy go obserwować. Ciągle korzystanie z telefonu powoduje zaburzenia snu, pogorszenie się wzroku, wahania nastroju, depresję, stany lękowe, bóle pleców i karku, zaburzenia odżywiania, oraz konflikty z bliskimi, którzy zwracają uwagę na ciągłe korzystanie ze smartfona.
Jak leczyć uzależnienie od telefonu?
Jeśli zauważymy, że nasze dziecko nadmiernie korzysta z telefonu powinniśmy zareagować. Najlepiej jeśli porozmawiamy z nim o tym, żeby spędzał więcej czasu z kolegami w realnym świecie, a nie w tym wirtualnym. W przypadku poważnego uzależnienia konieczna może okazać się terapia u psychologa. Leczenie to polega na znalezieniu przyczyny, przez którą ktoś nadmiernie korzysta z telefonu. Po jej znalezieniu można zacząć właściwe leczenie, które pomoże uzależnionej osobie poradzić sobie z problemami. Dzięki temu odzyska ona kontrolę nad własnym życiem, i nie będzie musiała uciekać do świata wirtualnego. W przypadku poważnego uzależnienia u dziecka powinniśmy udać się do psychologa. W tym wypadku nie powinniśmy zabierać dziecku telefonu, ponieważ może sobie zrobić krzywdę, żeby wymusić na nas oddanie mu smartfona. Z kolei w przypadku kiedy uzależnionym jest dorosły, możemy jedynie z nim porozmawiać i namówić go na terapię.