i-modnie.pl

i-modnie.pl – moda, uroda. lifestyle

poduszka z pierza
Lifestyle

Jakie zalety ma poduszka z pierza?

Pościel, która jest wypełniona naturalnym pierzem, już od lat cieszy nie ogromnym zainteresowaniem i jest bardzo chętnie wybierana. Jednakże, zanim wybierzemy poduszkę z pierza, to koniecznie powinniśmy wiedzieć, co dokładnie się w niej znajduje, jaki rodzaj pierza powinniśmy wybrać i jak czyścić takie poduszki. Czym jeszcze charakteryzuje się poduszka z pierza i czy warto zdecydować się na jej zakup?

Poduszka z pierza – z czego składa się jej wypełnienie?

Trzeba przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że puch nie jest tym samym co pierz. Bardzo często te pojęcia są stosowane zamiennie, a jest to błąd. Puch, to po prostu delikatny i miękki materiał, który pozyskuje się z piór, natomiast pierz to puch wypełniany piórami. Wypełnienie z naturalnego puchu doskonale pochłania wilgoć, przepuszcza powietrze, a do tego jest niezwykle miękkie. Pierz jest troszkę twardszy, jednakże gwarantuje odpowiednią amortyzację, a przede wszystkim jego cena jest niższa. 

Co sprawia, że poduszki z pierza są tak chętnie wybierane?

Z całą pewnością poduszka z pierza ma wiele różnych zalet. Jako te największe atuty tych poduszek wymienia się zapewniany przez nią komfort termiczny oraz miękkość. Wspomniany komfort termiczny odpowiada za kilka czynników, takich jak stała cyrkulacja powietrza, pochłanianie wilgoci, czy też izolacja, dzięki której latem pierz jest przyjemnie chłodny, a zimą zapewnia nam odpowiednie ciepło. Pierz jest sprężysty i miękki, dlatego też wiele osób uważa, że lepiej się na nim śpi, niż na przykład na popularnej ostatnio hipoalergicznej kulce silikonowej. Niestety te poduszki nie będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z różnymi alergiami. 

Pranie poduszek z pierza

Wiele osób kupując poduszkę z pierza, często zastanawia się jak ją odpowiednio wyprać. Warto wiedzieć, że aby móc cieszyć się naszą pościelą przez wiele lat, to systematycznie musimy usuwać z niej resztki potu, kurz, czy też brud. W związku z tym, przynajmniej raz na dwa – trzy lata, powinniśmy wybrać kołdrę, a raz do roku powinna być prana nasza poduszka z pierza. Tego typu pościel nie powinna być prana w pralce, ponieważ wówczas nasza miękka i delikatna poduszka nie będzie już taka elastyczna, więc nada się tylko do kosza. Jeżeli źle wypierzemy poduszkę i nieodpowiednią ją wysuszymy, to może to doprowadzić do powstawania pleśni, przez co poduszka będzie brzydko pachnieć. Pościel z pierza źle znosi silne wirowanie, wysokie temperatury i zbyt agresywne środki czystości. Lepszym rozwiązaniem będzie więc zaniesienie poduszki do profesjonalnej pralni, która dobrze zajmie się naszą pościelą.