Tatuaże mają historię starą jak ludzkość. Słowo tatuaż oznacza malowidło lub znak – pochodzi natomiast z języka polinezyjskiego. Odkryto mumie, których skóra pokryta była tatuażami. To więc nie jest to wymysł współczesnych ekscentryków, czy subkultur. Trwałe pokrycie ciał malowidłami miało od tysięcy lat wiele znaczeń. Najczęściej ciało tatuowano, aby pokazać swój status plemienny lub pokazać przynależność do danej nacji. Dziś powody tatuowania bywają różne.
dlaczego dziś wykonuje się tatuaże
W dzisiejszych czasach tatuaż rozumie się jest jako trwały rysunek lub napis na ciele, wykonany przez nakłucia skóry i wypełnienie tych miejsc wybranymi barwnikami. Najpierw pokrywa się nakłucia ciemnymi barwami, a później jasnym. Tak dzieje się, gdy tatuaż ma być wielobarwny. Mistrzowie tatuażyści są teraz uznawani za artystów i cieszą się coraz większym szacunkiem. Studia tatuażu z dnia na dzień stają się coraz bardziej popularne. Ta popularność wciąż rośnie. Do niedawna tatuowali się zwykle członkowie zbuntowanych subkultur młodzieżowych lub…przestępcy. Długo tatuaże kojarzyły się z pobytem w wiezieniu. Obecnie wydaje się to zabawne, bo wykonywanie malowideł na własnym ciele stało się popularne. Wiele lat jednak pokutowało takie przeświadczenie. Dziś duże lub niewielkie tatuaże posiadają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Nikogo nie dziwi na przykład maleńki motylek – tatuaż na dłoni pięknej dziewczyny. Jak uważają psychologowie – tatuowanie jest to sposób na tworzenie własnego „ja”. To podkreślanie siebie, jako człowieka odważnego, kreatywnego, silnego. Wiele badań pokazują, że ludzie wytatuowani określają siebie jako bardziej atrakcyjnych od ludzi niemających tatuażu. Uważają, że osoby z tatuażem wydają się bardziej skłonne do podjęcia ryzyka i wyluzowane. Dziś wykonuje się więc tatuaże, aby na przykład dodać sobie pewności siebie lub podkreślić wspomniane cechy charakteru.
jakie wzory i miejsca do tatuażu
Zanim ktokolwiek zdecyduje się dziś na wykonanie tatuażu – powinien wiedzieć o kilku ważnych sprawach. Trzeba mieć świadomość, ze tatuaże są trwałe i mogą być usunięte tylko za pomocą lasera. Zabieg jest drogi i boli dużo bardziej niż samo tatuowanie. Dobrze jest pamiętać, że tatuaż nie będzie wyglądał całe życie identycznie – zestarzeje się razem ze skórą. Jego kolor będzie jaśniał, a rozciąganie skóry może powodować liczne zniekształcenia. Wzór powinien też być na tyle uniwersalny, ze za rok na przykład nie będziemy żałowali wytatuowania imienia ukochanej, która rzuciła nas dla innego. Ważne jest także miejsce, które wybieramy na wykonanie tatuażu. Nadgarstek tatuuje osoba z przesłaniem na życie, z zasadami. Ramię najczęściej wytatuują sobie stali bywalcy siłowni. Można wiec powiedzieć, ze tatuaż wile mówi o charakterze osoby go posiadającej. Poza miejscem na ciele, które pragniemy ozdobić, trzeba koniecznie znaleźć profesjonalny salon tatuażu. Najlepiej skorzystać z rekomendacji dobrych znajomych. Musimy mieć pewność profesjonalizmu tatuażysty i tego, ze podczas nakłuwania nie zarazimy się żadna groźną chorobą. Tatuaże są piękne i modne, ale wszystko trzeba robić z rozwagą!