i-modnie.pl

i-modnie.pl – moda, uroda. lifestyle

Dieta Lifestyle Uroda Zdrowie

Wypadanie włosów – przyczyny i wzmocnienie włosów

Nikt nie lubi tego momentu, kiedy wyciąga ze szczotki albo grzebienia pukiel włosów. Nie jest to nie tylko nieprzyjemne, ale na dłuższą metę może spowodować również wyłysienie. Żeby walczyć z wypadaniem włosów, najpierw trzeba poznać jego przyczyny.

Wypadanie włosów przyczyny

Przyczyn wypadania włosów może być wiele, dlatego warto sprawdzić każdą po kolei:
– niedobory mikro- i makroelementów będące skutkiem niewłaściwej diety,
– zarówno nagły, jak i przewlekły stres,
– niewłaściwa pielęgnacja włosów – farbowanie włosów, narażanie ich na wysokie temperatury, częste wiązanie w ciasny kucyk oraz spinanie spinkami powodującymi łamanie się włosów,
– choroby skóry głowy,
– zaburzenia hormonalne – łysienie androgenowe, łysienie poporodowe, nadczynność i niedoczynność tarczycy, spadek poziomu estrogenów po menopauzie,
– palenie papierosów,
– przyjmowanie niektórych leków,
– niektóre choroby zakaźne,
– czynniki genetyczne,
– odchudzanie i przemęczenie.

Łysienie androgenowe

Jest to najczęstsza z przyczyn wypadania włosów u dorosłych, w związku z czym warto omówić ją szerzej. Łysienie androgenowe zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn zaczyna się od środka głowy. Obie płci w takiej sytuacji tracą ponad sto włosów dziennie. Dla kobiet charakterystyczna jest trudność ze stylizacją fryzury i utrzymaniem jej, a u mężczyzn trudności z ukryciem zakoli, a także postępujące łysienie na czubku głowy. W celu dokładnej diagnozy należy skonsultować się z dermatologiem, co nie dotyczy jedynie sytuacji, w której podejrzewamy akurat łysienie androgenowe.

Jak wzmocnić włosy?

Po znalezieniu przyczyny i wyeliminowaniu jej należy pomyśleć o odbudowie i wzmocnieniu włosów. W aptece można nabyć wiele suplementów diety, które opierają się głównie na witaminach, pomagających wzmocnić włosy:
-Witamina A – ma udział w produkcji sebum, a ponadto odpowiada za metabolizm komórek włosa. Można ją znaleźć w mleku, pomidorach i serze. Jej niedobór objawia się również suchością włosów.
– Witamina H (biotyna) – oprócz wypadania włosów powoduje również ich łamliwość, a także zaburzenia wzrostu. Występuje w jajkach, wątrobie, szpinaku i marchwi.
– Witamina C – jest niezbędna do produkcji kolagenu, który odpowiada za zdrowe włosy. Występuje przede wszystkim w cytrusach.
– Witaminy z grupy B – wpływają na grubość włosa oraz jego pigmentację. Występują w czerwonym mięsie, wątróbce, jajach, fasoli i orzechach.
– Witamina E – poprzez poprawę ukrwienia skóry głowy, pomaga w dostarczeniu składników odżywczych do mieszków włosowych. Występuje przede wszystkim w orzechach i olejach roślinnych.