Nikt nie lubi tego momentu, kiedy wyciąga ze szczotki albo grzebienia pukiel włosów. Nie jest to nie tylko nieprzyjemne, ale na dłuższą metę może spowodować również wyłysienie. Żeby walczyć z wypadaniem włosów, najpierw trzeba poznać jego przyczyny.
Wypadanie włosów przyczyny
Przyczyn wypadania włosów może być wiele, dlatego warto sprawdzić każdą po kolei:
– niedobory mikro- i makroelementów będące skutkiem niewłaściwej diety,
– zarówno nagły, jak i przewlekły stres,
– niewłaściwa pielęgnacja włosów – farbowanie włosów, narażanie ich na wysokie temperatury, częste wiązanie w ciasny kucyk oraz spinanie spinkami powodującymi łamanie się włosów,
– choroby skóry głowy,
– zaburzenia hormonalne – łysienie androgenowe, łysienie poporodowe, nadczynność i niedoczynność tarczycy, spadek poziomu estrogenów po menopauzie,
– palenie papierosów,
– przyjmowanie niektórych leków,
– niektóre choroby zakaźne,
– czynniki genetyczne,
– odchudzanie i przemęczenie.
Łysienie androgenowe
Jest to najczęstsza z przyczyn wypadania włosów u dorosłych, w związku z czym warto omówić ją szerzej. Łysienie androgenowe zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn zaczyna się od środka głowy. Obie płci w takiej sytuacji tracą ponad sto włosów dziennie. Dla kobiet charakterystyczna jest trudność ze stylizacją fryzury i utrzymaniem jej, a u mężczyzn trudności z ukryciem zakoli, a także postępujące łysienie na czubku głowy. W celu dokładnej diagnozy należy skonsultować się z dermatologiem, co nie dotyczy jedynie sytuacji, w której podejrzewamy akurat łysienie androgenowe.
Jak wzmocnić włosy?
Po znalezieniu przyczyny i wyeliminowaniu jej należy pomyśleć o odbudowie i wzmocnieniu włosów. W aptece można nabyć wiele suplementów diety, które opierają się głównie na witaminach, pomagających wzmocnić włosy:
-Witamina A – ma udział w produkcji sebum, a ponadto odpowiada za metabolizm komórek włosa. Można ją znaleźć w mleku, pomidorach i serze. Jej niedobór objawia się również suchością włosów.
– Witamina H (biotyna) – oprócz wypadania włosów powoduje również ich łamliwość, a także zaburzenia wzrostu. Występuje w jajkach, wątrobie, szpinaku i marchwi.
– Witamina C – jest niezbędna do produkcji kolagenu, który odpowiada za zdrowe włosy. Występuje przede wszystkim w cytrusach.
– Witaminy z grupy B – wpływają na grubość włosa oraz jego pigmentację. Występują w czerwonym mięsie, wątróbce, jajach, fasoli i orzechach.
– Witamina E – poprzez poprawę ukrwienia skóry głowy, pomaga w dostarczeniu składników odżywczych do mieszków włosowych. Występuje przede wszystkim w orzechach i olejach roślinnych.