i-modnie.pl

i-modnie.pl – moda, uroda. lifestyle

Dieta Uroda Zdrowie

Ćwiczenia w ciąży – przewodnik

Zbawienne działanie ćwiczeń dla przyszłych mam

Ćwiczenia w ciąży w większości przypadków są nie tylko polecane, ale nawet wskazane. Są one równie ważne jak prawidłowa dieta czy ograniczanie stresogennych sytuacji. Nie tylko działają pozytywnie na ciało, ale i samopoczucie przyszłej mamy. Ułatwiają niwelować niezwykle męczące bóle kręgosłupa, wspomagają metabolizm a co za tym idzie pomaga uporać się z zaparciami. Aktywność fizyczna znacznie ogranicza prawdopodobieństwo powstawania żylaków, czy powoduje wzrost pojemności życiowej płuc.

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży

Jeśli podczas trwania ciąży, ginekolog nie ma żadnych przeciwwskazań co do aktywności fizycznej pacjentki – stoi przed nią wachlarz możliwości.

Aerobik – ostatnimi czasy zyskuje na popularności wśród przyszłych mam, można go wykonywać zarówno na świeżym powietrzu jak i w wodzie.
Piesze wycieczki – polecane są dla osób dopiero co rozpoczynających swoją przygodę z ćwiczeniami, pań, które przed ciążą niewiele korzystały z aktywności fizycznej. Wzmocnią one kondycję na dalsze etapy rozwoju, a także dodadzą energii i lepszego samopoczucia.
Basen – jeśli zapytamy o najlepszą formę aktywności wiele osób wskaże po prostu pływanie, a także wszelkie ćwiczenia w wodzie. Wówczas, towarzyszące nam kilogramy nie są tak mocno odczuwalne jak podczas ćwiczeń poza nim, dzięki czemu stawy są zdecydowanie mniej narażone na przeforsowanie.
Gimnastyka – wiele kobiet ceni sobie wszelkiego rodzaju gimnastykę, rozciągnięte ciało i dobra kondycja sprawdza się nie tylko podczas porodu ale i w opiece nad pociechą.
Ćwiczenie mięśni Kegla – potwierdzony jest także fakt, iż kobiety ćwiczące tę partię mięśni, mają zdecydowanie lżejszy poród, wyćwiczone – pomagają zniwelować problemy z pęcherzem moczowym czy nawet hemoroidy.

Przeciwskazania

Podczas planowania formy aktywności fizycznej warto w pierwszej kolejności zapoznać się z przeciwskazaniami. Już na wstępie, samemu należy wiedzieć, iż kobiety borykające się z krwawieniem nie powinny nadwyrężać swojego stanu zdrowia.
Także cukrzycy bądź osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze mają wiele przeciwwskazań co do wyglądu ćwiczeń. Wszelkiego rodzaju choroby serca czy nerek także powinny być sygnałem do konsultacji z lekarzem.
Wiele Pań nie jest świadomych, że pomimo nieposiadania żadnych z wyżej wymienionych schorzeń też mogą zaliczać się do grupy, która powinna bardziej na siebie uważać. To chociażby kobiety w ciąży wielopłodowej.
Podobna sytuacją jest niegroźnie brzmiące przeziębienie czy grypa. Podczas ciąży takowe choroby są zdecydowanie poważniejsze, zatem nie należy ich lekceważyć a jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem.