Nadciśnienie to problem zdrowotny, z którym zmaga się wiele osób. Prawidłowe ciśnienie to 120/80. Żeby wiedzieć czy mamy nadciśnienie, musimy regularnie je mierzyć. Ciśnieniomierz kupimy już za kilkadziesiąt złotych. Najlepiej mierzyć ciśnienie o stałej porze dnia. Jeśli nasze wynosi ono 140/90 oznacza to, że mamy nadciśnienie. Jednak nie jest to równoznaczne z koniecznością zażywania leków. W niektórych przypadkach pomocne będą domowe sposoby na tą przypadłość.
Otyłość a nadciśnienie
Nadwaga połączona z brakiem aktywności w ciągu dnia to główna przyczyna występowania nadciśnienia wśród osób w różnym wieku. Zła dieta spowalnia metabolizm i zwiększa poziom testosteronu, co wpływa na wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Długotrwała otyłość prowadzi także do pogorszenia pracy serca, a to z kolei może również być przyczyną nadciśnienia. Dlatego osoby otyłe, które zauważają podczas pomiarów wzrost ciśnienia powinny wprowadzić do swojego życia dietę i aktywność fizyczną. Po zrzuceniu zbędnych kilogramów ciśnienie powinno wrócić do normy. Ćwiczenia cardio, do których należy bieganie i jazda na rowerze, poprawiają pracę serca oraz układu krążenia.
Jak obniżyć ciśnienie?
Domowe sposoby na nadciśnienie mogą nam pomóc poradzić sobie z tym problemem. Jeśli jednak mimo ich stosowania ciśnienie się nie obniża, powinniśmy umówić się na wizytę u lekarza. Dzięki temu dowiemy się jaka jest przyczyna podwyższonego ciśnienia, a jeśli będzie to konieczne dostaniemy leki. Regularne bieganie to dobry sposób na nadciśnienie. W czasie biegu wytwarzane są endorfiny, czyli hormony szczęścia. Wpływają one na poprawę nastroju i zmniejszenie stresu, a długotrwały stres może być przyczyną nadciśnienia. Podczas biegania poprawiamy pracę serca. Alternatywą dla biegania mogą być regularne spacery lub jazda na rowerze. Aktywność fizyczną powinniśmy wykonywać przez przynajmniej 30 minut.
Oprócz aktywności fizycznej musimy zadbać o dostarczenie odpowiednich składników odżywczych. W leczeniu nadciśnienia pomocny jest potas, którego działanie polega na obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi. Potas znajdziemy w bananach, arbuzach, burakach, pomidorach, batatach, szpinaku i fasoli. Te produkty powinniśmy włączyć do swojej diety. Warto także spożywać produkty bogate w magnez i witaminę C. W walce z nadciśnieniem pomocne będzie odstawienie kawy i soli. Zamiast kawy lepiej wypić zieloną herbatę, która również ma działanie pobudzające. Dodatkowo zielona herbata obniża ciśnienie oraz poziom cukru we krwi.