i-modnie.pl

i-modnie.pl – moda, uroda. lifestyle

Lifestyle Uroda Zdrowie

Przebarwienia na twarzy – co je powoduje?

Przebarwienia na twarzy to kłopot z którym boryka się wiele kobiet, zazwyczaj jest to problem natury estetycznej. Zmiany te przybierają formę ciemnych plamek, przyczyn ich powstawania jest niezwykle wiele a skuteczne usunięcie ich wcale nie należy do najprostszych.

Najczęstsze przyczyny przebarwień

Słońce – to najpowszechniejszy czynnik powodujący brązowe plamki. Spowodowane są wówczas nadmiernym przebywaniem na słońcu, nie stosując przy tym należytej ochrony. Promienie ultrafioletowe powodują zaburzenie funkcjonowania komórek pigmentowych.

Trądzik – wbrew pozorom z tym problemem nie borykają się jedynie nastolatkowie, ale w dużej mierze także osoby dorosłe. Przebarwienia spowodowane tym czynnikiem powstają z reguły przez nieprawidłowe usuwanie zmian skórnych poprzez rozdrapywanie czy wyciskanie. Pojawiają się także podczas dodatkowego promieniowania UV na trądzik, przyjmują one barwę od jasnoróżowej aż po ciemnobrązową. Zazwyczaj wchłaniają się samoistnie, jednak zajmuje to sporo czasu.

Ciąża – a raczej zmiany hormonalne następujące podczas niej. W większości przypadków powodem takich zmian u przyszłych mam jest ostuda, czyli przebarwieniami wynikającymi z nieprawidłową produkcją i rozkładem melaniny w skórze. Powoduje to nierównomierne rozprowadzanie barwnika pod skórą a co za tym idzie powstawanie jasnobrązowych plamek na całej twarzy. W tym przypadku, jeśli pozostała część organizmu działa prawidłowo, przebarwienia powinny samoistnie zniknąć po zakończeniu ciąży.

Antykoncepcja hormonalna – niewiele kobiet wie, iż branie pigułek antykoncepcyjnych także może przyczynić się do niekorzystnych zmian skórnych. Skóra jest wtedy bardziej podatna na wszelkie czynniki, należy pamiętać aby chronić ją odpowiednimi kremami bądź takimi z wysokim filtrem.

Leki i kosmetyki – niektóre rodzaje silniejszych leków także mogą powodować przebarwienia skórne. Każdy organizm jest inny w związku z czym nie ma określonej listy leków wykazujących takie działanie. Warto jednak, zapoznać się z przybliżonymi kategoriami wśród których najczęściej zauważalne są powyższe zmiany. To przede wszystkim substancje na bazie alkoholu, zazwyczaj są to po prostu perfumy czy kremy. Natomiast, jeśli chodzi o leki mogą to być antydepresanty, wszelkie antybiotyki czy substancje przeciwzapalne.

Jak walczyć z przebarwieniami na twarzy?

Przede wszystkim, przed rozpoczęciem usuwania ich na własną rękę należy udać się do dermatologa, który określi poziom problemu. Wybrać można korygowanie ich w gabinecie kosmetycznym, zazwyczaj odbywa się to przy pomocy kwasów, lub – na własną rękę w zaciszu swojego domu.